دیابت, مجله سلامت

آیا قرص قند برای لاغری مناسب است؟

آیا قرص قند برای لاغری مناسب است؟ آیا متفورمین باعث کاهش وزن می‌شود؟ آیا کاهش وزن با متفورمین روش درستی است؟ ما امروز در مجله فاران شیمی درمورد کاهش وزن از طریق قرص متفورمین و عوارض و فواید آن صحبت می کنیم. پس با ما همراه باشید.

متفورمین محبوب ترین قرص قند 

متفورمین دارویی است که برای کنترل بیماری قندخون بالا در افراد مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. بیماری دیابت، بیماریست که درآن بدن توانایی کنترل قند خون را ندارد، که به دنبال عدم ترشح کافی انسولین یا مقاومت نسبت به انسولین ایجاد می‌شود. در نتیجه میزان قند در خون فرد بالا می‌رود که برای کنترل آن باید از قرص قند مناسب به تجویز پزشک استفاده نماید.

چنانچه مبتلا به دیابت نوع دو باشید، احتمالا متفورمین اولین دارویی است که پزشک برای شما تجویز می‌کند. متفورمین به کنترل قند خون شما کمک می‌کند و باعث می‌شود بدن از انسولین بهینه‌تر استفاده نماید. دیابت نوع دو دیابتیست که براثر چاقی، عدم تحرک و عادات غذایی نامناسب در سنین بالا ایجاد می‌شود و برخلاف دیابت نوع یک، که در آن انسولین تولید نمی‌شود، در این نوع دیابت، انسولین در بدن وجود دارد، اما سلول‌ها قادر به استفاده از آن نیستند.

توجه 

مطالعات نشان داده اند که استفاده از متفورمین منجر به کاهش وزن خواهد شد. در حالیکه برخی از داروهای کنترل دیابت منجر به افزایش وزن می‌شوند. به همین دلیل متفورمین می‌تواند در پیشگیری از دیابت در افراد دارای اضافه وزن و در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو، نیز موثر باشد. توجه داشته باشید که هرچند متفورمین می‌تواند منجر به پایین آمدن وزن شود اما تحت عنوان یک قرص کاهش وزن طبقه بندی نمی‌شود و کاهش وزن توسط متفورمین یا همان قرص قند توسط سازمان غذا و دارو تائید نشده است.

قرص قند | کاهش دهنده قند | دیابت | متفورمین قرص کاهش دهنده قند خون بیماران دیابتی

متفورمین چگونه منجر به کاهش وزن می‌شود؟

متفورمین کارش را از معده آغاز می‌کند. برخی دانشمندان بر این باورند که متفورمین باعث فعال شدن آنزیم‌هایی می‌شود که در استفاده بهینه بدن از چربی‌ها نقش دارند.

کاهش وزن در اثر مصرف متفورمین، بیشتر ناشی از سوختن ذخایر چربی است. اندازه دور کمر و نسبت دور کمر به دور باسن نیز در افراد مصرف کننده متفورمین، کمتر می‌شود.

آیا متفورمین برای کاهش وزن موثر است؟

برای کاهش وزن، مصرف متفورمین به تنهایی کافی نیست چون کاهش وزن ناشی از مصرف متفورمین اندک است. در یک پژوهش که در مورد پیشگیری از دیابت انجام شد، 29 درصد افراد با مصرف متفورمین 5 درصد کاهش وزن داشتند و فقط 8 درصد شرکت کنندگان حدود 10 درصد از وزن خود را از دست دادند، که بطور متوسط میتوان گفت حدود حدود 2/2 کیلوگرم وزن کم کردند.

چنانچه شما دچار اضافه وزن باشید این مقدار کاهش وزن برای شروع مناسب است اما برای ایجاد یک تغییر اساسی کافی نیست و درکنار آن داشتن رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش منظم نیاز است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *