اخبار, اعصاب و روان, مجله سلامت

اهمیت سلامت روان در زندگی

سلامت روان

امروزه یکی از مهمترین و متداول ترین مسئله ای که برای افراد سوال می شود این است که منظور از سلامت روان چیست و چگونه می توان از سلامت روان برخوردار بود؟چرا داشتن سلامت روان در زندگی اهمیت زیادی دارد؟چطور بدانیم که از سلامت روان برخوردار هستیم؟ما امروز در مجله فاران شیمی به مناسبت هفته سلامت روان در مورد سلامت روان و راه حل برخورداری از آن توسط دکتر حمید یعقوبی می پردازیم.

جالب است بدانید که سازمان جهانی سلامت بهداشت شعاری را به مناسبت روز جهانی بهداشت با عنوان “خدمات سلامت روان برای همه، بیایید آن را به واقعیت تبدیل کنیم ” در نظر گرفته است.این سازمان بر این باور است که امروزه بی عدالتی در امر سلامت روان به طرز عجیبی رو به افزایش است.

دلایل سازمان سلامت بهداشت برای شعار هفته سلامت روان 

سازمان جهانی سلامت بهداشت دلایلی متقاعد کننده ای را برای این باور خود دارد که در ذیل به دو مورد از مهم ترین انها می پردازیم:

وضعیت سلامت روان در ایران

در ایران نیز سهم بودجه سلامت روان در وزارت بهداشت به طرز قابل توجهی کم می باشد.همانطور که می دانید سلامت دارای چهار بعد جسمی،روانی،اجتماعی و معنوی  می باشد. که متاسفانه در سازمان سلامت بهداشت تنها ۳ درصد به سلامت روان اختصاص داده شده است که این میزان بسیار کم بوده و نشان دهنده ی بی عدالتی در امر سلامت روان می باشد.

لازم به ذکر است که بدانید متاسفانه به افراد مبتلا به بیماری های روانی در جامعه برچسب هایی زده می شود که این امر باعث می شود فرد نسبت به خانواده و اطرافیان گوشه گیر شود و موقعیت های شغلی و اجتماعی فرد را تحت شعاع قرار می دهد.

تاثیر کرونا در سلامت روان

با همه گیر شدن کرونا نیز مشکلات مربوط به موضوع سلامت روان افزایش پیدا کرد.پاندمی کرونا علاوه بر این که یک بیماری ویروسی و جسمی می باشد روان افراد را نیز درگیر کرد و باعث شد که مشکلات افراد جامعه بیشتر شود و بسیاری از افراد را دچار بیماری های وسواس،افسردگی و درنهایت خودکشی و این قبیل بیماری های روانی نمود.

سخن پایانی

باتوجه به موارد ذکر شده در بالا سازمان جهانی سلامت بهداشت شعار خدمات سلامت روان برای همه را مطرح کرد  و امیدوار هستیم که این سازمان با کمک کشورها و دولت های جهان بتواند این بی عدالتی را به میزان بسیار چشمگیری کاهش دهد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *