دیابت, مجله سلامت

اهمیت مصرف داروهای دیابت

داروهای دیابت-متفورمین

یکی از متداول ترین سوالاتی که افراد بعد از مراجعه به پزشک یا داروخانه ها مطرح می کنند این است که  آیا هر داروی دیابتی را می توان ممصرف کرد؟ آیا می توان یک داروی دیابت را جایگزین داروی دیابت دیگر است ؟ داروی دیابت از نظر عملکرد و اثربخشی چه ویژگی هایی باید داشته باشند. ما امروز در مجله فاران شیمی توسط خانم دکتر سارا صداقت به بررسی داروهای دیابت  و اهمیت آن ها می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

یکی از شعارهای مهم روز جهانی دیابت در سال ۲۰۲۱ مراقبت  از دیابت است و یکی از مهمترین بخش هایی که به آن اشاره می شود دسترسی به مکمل های دیابت به ویژه داروهای خوراکی که بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری دیابت، تحت درمان این داروها می باشد است. هدف از اهمیت دادن به داروهای دیابت به دلیل تنوع زیاد دارویی در حوزه دیابت می باشد.

اثربخشی داروی دیابت چگونه باید باشد؟

یکی از نکاتی که در زمینه داروی دیابت باید به آن توجه شود  این است که داروهای کنترل کننده دیابت تنها قرار نیست دیابت و قند خون را کنترل کنند بلکه بهتر است این داروها در کنار این که در کنترل قند خون تاثیر دارند، به کاهش وزن ، کم شدن حملات افت قند خون نیز کمک نمایند. بنابراین توصیه و تاکید می شود که حتما برای مدیریت بهتر دیابت به شرایطی که هرفرد مبتلا به دیابت ممکن است با آن رو به رو باشد همچون مشکلات کلیوی، قلبی و عروقی توجه شود و براساس آن به بیماران دیابتی دارو تجویز شود.

بنابراین انتخاب قرص دیابت توسط پزشک متخصص  تجویز خواهد شد. و این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که دارویی که پزشک معالج برای فرد ابتلا به دیابت در تجویز می کند در زمان مناسب و مشخص شده توسط دکتر مصرف شود.

توجه

از آنجایی که امکان دارد برخی از بیماران علاوه بر داشتن بیماری دیابت،فشار خون، چربی خون  و ناراحتی قلبی و عروقی نیز داشته باشند احتمال این که زمان مصرف داروهای خودشان را فراموش کنند و یا مصرف این تعداد دارو برایشان خوشایند نباشد می توان از داروهایی استفاده کرد که از تعداد این قرص ها کم کند به عبارتی دیگر می توان از قرص های چند عملکردی و هم چنین می توان از قرص های آهسته رهش استفاده  کرد.

منظور از داروی پیوسته رهش یا آهسته رهش چه می باشد؟

به طورکلی به داروی هایی پیوسته رهش گفته می شود که زمان جذبشان در بدن آهسته صورت می گیرد. این داروها معمولا به صورت تک دز هستند و تعداد دفعات مصرف را کم می کنند به عنوان مثال متفورمین که مهمترین داروی دیابت است و برای کنترل دیابت استفاده می شود،هم دارای نوع پیوسته رهش و هم دارای نوع سریع رهش می باشد.

فواید مصرف داروهای آهسته رهش

  • تک دز می باشد و احتمال فراموش شدن زمان مصرف رو کاهش می دهد.
  • عوارض و مشکلات گوارشی ناشی از مصرف دارو را به دلیل تک دز بودن کاهش می دهد.

با توجه به اهمیت زیاد دیابت ما در فاران شیمی ویدیویی را برای آگاهی بخشی شما عزیزان تهیه کرده ایم با هم به دیدن آن می پردازیم:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *