داروهای ضد درد, مقالات علمی

اکسی کدون برای درد مرتبط با سرطان در بزرگسالان

درد سرطان و اکسی کدون

اکسی کدون برای درد مرتبط با سرطان در بزرگسالان

خلاصه مقاله:

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان دارای درد متوسط تا شدید هستند و نیاز به درمان با مسکن های قوی دارند که به عنوان داروی مخدر طبقه بندی می شوند. 

اکسی کدون برای درمان درد سرطان در بزرگسالان به عنوان یک مخدر  استفاده می شوند. با این حال، مسکن های قوی برای تسکین درد در همه افراد مناسب نیستند، همچنین توسط همه افراد به خوبی تحمل نمی شوند. هدف از این مطالعه ارزیابی این موضوع است که آیا اکسی کدون با تسکین درد بیشتر و تحمل بهتر نسبت به  سایر مسکن های قوی برای بزرگسالان مبتلا به سرطان مرتبط است؟

برای این بروزرسانی، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶، ما شش مطالعه مناسب پیدا کردیم. در مجموع، ۲۳ مطالعه را با ۲۶۴۸ شرکت کننده انجام دادیم. این مطالعات توانایی (سود) و عوارض جانبی (عارضه) انواع مختلف اکسی کدون را با یکدیگر و یا با سایر مسکن های قوی مقایسه می کند.

به طور کلی، مطالعات نشان داده است که اکسی کدون یک مسکن قوی است که به اندازه کافی موثر است، هر چند که هر شش یا هر ۱۲ ساعت مصرف می شود به اندازه دیگر مسکن های قوی مانند مورفین تاثیرگذار است.

تمام مسکن های قوی که در مطالعات مورد بررسی قرار گرفت با تعدادی عوارض ناخواسته مانند استفراغ، یبوست و خواب آلودگی همراه بودند. به طور کلی، بین اکسی کدون و دیگر مسکن های قوی تفاوتی وجود ندارد. توهم به عنوان عارضه جانبی کمتر معمول است، اما ما دریافتیم که این عارضه در اکسی کدون نسبت به مورفین باز هم کمتر است.

در کل، شواهد کنونی شامل مطالعاتی است که تعداد کمی شرکت کننده داشتند و بسیاری از آنها (۱۹٪) مطالعات را تکمیل نکرده اند. مطالعات درخصوص مقایسه اکسی کدون با سایر مسکنهای قوی درد ممکن است مفید باشد.

Schmidt-Hansen M, Bennett MI, Arnold S, Bromham N, Hilgart JS. Oxycodone for cancer-related pain. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 8. Art. No

CD003870. DOI: 10.1002/14651858.CD003870.pub6

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *