دیابت, مجله سلامت

تریاک و باورهای غلط تاثیر آن در درمان دیابت

تاثیر تریاک در دیابت

تریاک و استعمال دخانیات یا هر مخدر دیگری می تواند در دیابت تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد؟ آیا مصرف مواد مخدر باعث کاهش قند خون می شود و در نتیجه برای دیابت مفید هستند؟ این ها سوالات متداولی هستند که در زمینه دیابت به صورت مکرر پرسیده می شوند. ما امروز در مجله فاران شیمی قصد داریم درمورد دیابت و تاثیر مواد مخدر در دیابت باهم صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

سیگار و تاثیر آن در دیابت

به طورکلی می توان گفت افرادی که سالیان طولانی سیگاری هستند و یا حتی کسانیکه مدت زمان کوتاهی است سیگار استفاده می کنند ریسک ابتلای آن ها به دیابت بسیار بالا است. همچنین اگر افرادی که دیابتی هستند سیگار هم مصرف کنند احتمال ابتلای این افراد به عوارض ناشی از دیابت همچون نارسایی های کلیوی، مشکلات گوارشی و نارسایی های قلبی و عروقی به شدت افزایش می یابد.

بنابراین اگر دیابتی هستید و سیگار استفاده می کنید حتما اقدام به ترک سیگار نمایید و نیز اگر مبتلا به دیابت نمی باشید اما سیگار مصرف می کنید حتما به فکر ترک سیگار و پیشگیری از دیابت باشید.

تریاک و تاثیر آن در دیابت

متاسفانه یک باور غلط در بین افراد مختلف جامعه به خصوص افراد دیابتی وجود دارد که فکر می کنند مصرف برخی از مواد مخدر باعث کاهش قند خون  می شوند به اصلاح می گویند مواد مخدری مثل تریاک قند خون را می سوزاند. لازم به ذکر است باید بدانید این باور کاملا اشتباه بوده و هیچ شواهدی مبنی بر این که مواد مخدر می توانند به کنترل قند خون کمک کنند وجود ندارد.

عوارض مصرف تریاک در افراد دیابتی

افزایش خطر ابتلا به سکته قلبی

همانطور که می دانید مخدرها همچون مسکن عمل می کنند و درد را کاهش و یا به اصطلاح ساکت نگه می دارند. این یک عارضه در افراد دیاتی می باشد. زیرا درد همواره به شکل یک هشدار در بدن عمل می کند و نشان می دهد اتفاقاتی در بدن در حال رخ داد است،بنابراین مصرف مخدرها ازجمله تریاک برای افراد دیابتی که همیشه در معرض بیماری های قلبی و عروقی هستند به شدت مضر است. زیرا مخدرها درد قفسه ی سینه که یکی از علائم مهم سکته ی قلبی در افراد می باشد ساکت نگه داشته و بیمار متوجه خطر سکته قلبی نمی شود.

افزایش خطر قطع شدن دست یا پا

یکی دیگر از عوارض مصرف مخدر در دیابتی ها زمانی است که بدن فرد بیمار به طور مثال دست و پای او دچار جراحت شده و زخم می شود همانطور که می دانید زخم در این افراد به کندی خوب شده  و حتی در مواردی باعث عفونت و قطع شدن عضو می شود. باتوجه به خاصیت ضد دردی که مخدرهایی مثل تریاک دارند درد ناشی از عفونت زخم ها در بدن این افراد ساکت شده  و متوجه پیشرفت عفونت در بدن نمی شوند و درنتیجه این امر موجب قطع شدن عضو فرد بیمار می گردد.

توجه

اگر با دیابت زندگی می کنید حتما مراقب قلب و پایتان باشید و از این باور غلط که مواد مخدر در کاهش قند خون و کنترل دیابت تاثیر مثبت می گذارند به شدت دوری کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *