سرطان, مجله سلامت

خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم

cervical cancer

سرطان دهانه رحم چیست؟ علت ابتلا به سرطان دهانه رحم چیست؟ از کجا بدانیم که مبتلا به سرطان رحم هستیم یا خیر؟ علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم چیست؟ آیا سرطان رحم درمان دارد؟ ما امروز در مجله فاران شیمی درمورد سرطان دهانه رحم و علائم آن صحبت خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

علت ابتلا به سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های دهانه رحم شکل طبیعی و نرمال خود را از دست می‌دهند، این سلول‌های تغییر شکل یافته به طور غیرقابل‌کنترلی شروع به تکثیر می‌کنند و در نتیجه باعث بروز توده یا تومور می‌شوند. آمارها و مطالعات نشان می‌دهند عوامل زیادی باعث بروز سرطان دهانه رحم می‌شوند که بسیاری از آن‌ها ناشناخته هستند، اما یکی از مهم‌ترین عواملی که در ایجاد سرطان دهانه رحم نقش دارد ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV می‌باشد.

شایع ترین علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم:

سرطان دهانه رحم دارای علائم متعددی می‌باشد که در بین افراد مختلف، متفاوت است. اما از شایع ترین نشانه‌های آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

·        درد لگن

·        درد در هنگام ادرار کردن

·        خونریزی شدید و غیرعادی بعد از اتمام دوران قاعدگی

·        ترشحات خونی که گاها با بوی نامطبوع همراه است

·        درد در هنگام مقاربت

روش های تشخیص سرطان دهانه رحم:

در صورتی که فرد با توجه به علائم ذکر شده بالا مشکوک به این نوع سرطان بود، ابتدا باید پزشک متخصص به صورت دقیق واژن، مثانه و رحم را بررسی نماید، سپس از بافت قسمت دهانه رحم نمونه برداری انجام شود. اگر نتیجه تست نمونه برداری مثبت بود باید نمونه برداری‌های دقیق تر و معاینات کامل‌تری صورت گیرد.

چه عواملی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد:

استعمال سیگار و دخانیات:

آمارها و مطالعات نشان می‌دهند که خانم‌های سیگاری نسبت به خانم‌هایی که دخانیات استعمال نمی‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان ها به خصوص سرطان رحم می‌باشند.

داشتن روابط جنسی با افراد مختلف:

بر اساس مطالعات صورت گرفته شانس ابتلا به سرطان رحم در خانم‌هایی که دارای روابط جنسی با افراد مختلف هستند، بیشتر از افرادی است که دارای روابط جنسی کنترل شده و محافظت شده هستند.

داشتن سیستم ایمنی ضعیف:

از دیگر عوامل موثر در افزایش احتمال ابتلا به این نوع سرطان، ضعف سیستم ایمنی بدن می‌باشد. از این رو تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند موثر باشد.

روش های موثر در کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم:

  • تقویت سیستم ایمنی
  • ترک سیگار و دخانیات
  • انجام تست پاپ اسمیر بصورت منظم
  • تزریق واکسن HPV

روش های درمان سرطان دهانه رحم:

انتخاب روش درمان سرطان دهانه رحم به عواملی همچون شرایط فیزیکی و روحی بیمار، شدت پیشروی سرطان بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت درمان این نوع سرطان به چهار روش متداول زیر صورت می‌گیرد که عبارتند از :

  • رادیوتراپی
  • شیمی ‌درمانی
  • ایمونوتراپی
  • جراحی

نکته

به خاطر داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و انجام معاینات منظم می‌تواند از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری نماید. احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند بالاتر است. پس چنانچه یکی از اعضای درجه یک خانواده شما به سرطان دهانه رحم مبتلاست لازم است توجه بیشتری به معاینات دوره‌ای خود داشته باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *