دانستنی های سلامت, هپاتیت

خطر ابتلا به هپاتیت در کمین شماست

هپاتیت،انواع هپاتیت،روش های درمان هپاتیت

آیا هپاتیت درمان دارد؟ هپاتیت از چه روش هایی به بدن منتقل می شود؟ این ها متداول ترین سوالاتی هستند که برای افراد مختلف مطرح می شود امروز در مجله فاران شیمی می خواهیم به بررسی هر آن چه که در مورد هپاتیت باید بدانید صحبت کنیم با ما همراه باشید.

کبد سلطان بدن

به طورکلی می توان کبد کبد نقش اساسی در بدن ایفا می کند از جمله وظلایفی که کبد در بدن برعهده دارد عبارتند از:

بنابراین کبد دارای کارکرد پیچیده ای است و اختلال کبد بر روی همه سیستم های بدن اثر دارد. پس مراقبت از کبد بسیار اهمیت دارد.

هپاتیت چیست؟

هپاتیت به معنای التهاب کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند. برخی از بیماری های کبد توسط ویروس های عفونی منتقل میشوند . این بیماری یکی از انواع بیماری های کبد است و می تواند باعث التهاب کبد شود، هپاتیت انواع گوناگون دارد و راه های انتقال آن متنوع است.

انواع هپاتیت

بیماری هپاتیت انواع مختلفی دارد به طور کلی می توان آن را به دو نوع عفونی و غیرعفونی تقسیم کرد که در ذیل به شرح آنها می پردازیم.

بیماری هپاتیت عفونی

هپاتیت A

این ویروس از طریق بهداشت ضعیف،تماس فرد به فرد آلوده،غذای آلوده،آب آلوده،تمتس جنسی دهانی و مقعدی با فرد الوده منتقل می شود.

هپاتیت B

این بیماری از روش های مختلفی همچون رابطه جنسی با فرد مبتلا گرفته، استفاده از سرنگ مشترک میان افراد مبتلا به اعتیاد، از مادر مبتلا به هپاتیت B به نوزاد یا جنین منتقل می شود، خوشبختانه می توان گفت بیشتر بزرگسالان مبتلا، درمان می شوند اما برخی از آنها به صورت حامل باقی می مانند. به عبارت دیگر، می توانند دیگران را مبتلا کنند.

هپاتیت C

هپاتیت C از طریق تماس مستقیم با مایعات آلوده بدن، داروهای تزریقی و تماس جنسی و سوزن های آلوده هنگام خالکوبی منتقل می‌شود نوع C در برخی موارد منجر به سیروز کبدی می شود. در این بیماری کبد دچار التهاب شدید می شود.

هپاتیت D

هپاتیت D که به آن دلتا هپاتیت نیز گفته می‌شود، از طریق تماس مستقیم با خون آلوده انتقال می یابد. این بیماری در افرادی که مبتلا به نوع B هستند، رخ می دهد و وضعیت بیماری آنها را بدتر می کند ویروس نوع D بدون وجود نوع B نمی تواند تکثیر شود. هیچ داروی ضد ویروسی برای درمان نوع D در این زمان وجود ندارد. نوع D را می توان با دریافت واکسن نوع B پیش گیری کرد.

هپاتیت E

هپاتیت E عمدتاً در مناطقی با بهداشت ضعیف دیده می شود مانند نوع A با خوردن و نوشیدن مواد غذایی آلوده به ویروس ، مسیر مدفوعی –دهانی و تماس فرد به فرد منتقل می شود.

بیماری هپاتیت غیرعفونی

نوع غیرعفونی این بیماری نیز از راه های مختلف به وجود می آید و شخص را درگیر می کند. در زیر به دو  علت مهم ایجاد نوع عفونی می پردازیم:

هپاتیت الکلی

مصرف زیاد الکل می تواند موجب آسیب کبدی و التهاب شود. الکل مستقیماً به سلول های کبد آسیب می رساند. این امر با گذشت زمان ممکن است باعث آسیب دائمی شده و منجر به نارسایی کبد و سیروز، ضخیم شدن و فیبروز شدن کبد شود.دیگر عوامل سمی این بیماری شامل استفاده بیش از حد از دارو و قرار گرفتن در معرض سموم هستند.

هپاتیت خودایمنی

در برخی موارد، سیستم ایمنی بدن به اشتباه کبد را به عنوان یک ماده مضر در نظر می گیرد و شروع به حمله به آن می کند. این بیماری منجر به ایجاد التهاب پیش رونده خفیف تا شدید شده و اغلب مانع از عملکرد کبد می شود. شیوع این بیماری در زنان سه برابر بیشتر از مردان است.

علائم ابتلا  به هپاتیت

یکی از نکاتی که بسیار حائز اهمیت می باشد این  است باید بدانید این بیماری  به خصوص نوع مزمن به آرامی رشد می کنند به همین خاطر امکان دارد علائمی که در ذیل گفته شده بعد از گذشت مدت زمان طولانی ظاهر شوند.

روش های پیشگیری از هپاتیت

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد راه های مختلفی در انتقال و ابتلا به این بیماری وجود دارد اما مسئله ای وجود دارد این است که چه اقداماتی باید انجام شود تا از ابتلا به این بیماری پیشگیری شود در ذیل به چند راه کار ساده برای جلوگیری از ابتلا می پردازیم

  • برای افرادی که در معرض خطر ابتلا هستند مانند کارمندان خدمات درمانی، واکسن نوع A و B دردسترس است. افرادی که در کنار فرد مبتلا به نوع B زندگی می کنند و یا از یک مادر مبتلا به هپاتیت متولد شده اند و یا همسران شان مبتلا هستند باید واکسن بزنند. اما متاسفانه نوع C واکسن ندارد و افراد باید احتیاط های لازم را درنظر بگیرند.
  • بهترین روش پیشگیری برای انواع این بیماری، اجتناب از رابطه جنسی با فرد مبتلا و نیز نداشتن تماس خونی با او است.

  • زخم و بریدگی های جدی پوست را حتما پانسمان کنید و اگر از کسی کمک می خواهید، باید از دستکش استریل استفاده شود.
  • اگر به این بیماری مبتلا هستید، خون، پلاسما و اعضای بدن و بافت اهدا نکنید.
  • از ریش تراش، مسواک، لوازم آرایش و لوازم شخصی دیگران به طور مشترک استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *