داروهای تحت کنترل, مقالات علمی

سنگینی بختک اعتیاد بر سلامتی، زیبایی وشخصیت زنان

افزایش دو برابری آمار زنان معتاد در کشور در ظرف مدت زمان کوتاه واقعا یک هشدار جدی و زنگ خطری است که احتیاج دارد سریعتر به این معضل اجتماعی رسیدگی شود و علل و عوامل و انگیزه های آن شناخته شود و آنگاه راه کارهای مناسب ارائه شود .

اعتیاد از پدیده های شوم دوران اخیر می باشد. براساس پیش بینی سازمان ملل در سال های آینده، بیشترین مصرف مواد مخدر در میان زنان می باشد. اما چرا؟

بر اساس آمار جهاد دانشگاهی یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر در ایران معتاد وجود دارد که ۳/۹ درصد از این تعداد زنان و ۷/۹۰ درصد را آقایان تشکیل می دهند. اگر چه آمار اعتیاد آقایان نسبت به خانم ها بیشتر است.

آمار رشد و افزایش گرایش خانم ها به سمت اعتیاد دارای شتاب بیشتری است. خانم ها نسبت به شیشه رغبت بیشتری نشان می دهند. همچنین از تعداد ۱۷۱ هزار نفر زندانی سراسر کشور، رقم ۱۰۲ هزار نفر فقط در ارتباط با مواد مخدر در زندان ها به سر می برند و هر معتاد ایرانی برای اینکه خودش را اداره کند باید ۱۰نفر دیگر را معتاد کند.

حدود ۶۰ درصد از زنان زندانی در ارتباط با جرایمی که در رابطه با مواد مخدر است در زندان به سر می بردند و مطابق آمارهای صورت گرفته حدود ۵۵ درصد از طلاق ها ریشه در اعتیاد مردان دارد. ۲۱ درصد کل معتادان در ایران دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر هستند که ۶۳ درصد متأهل و ۵۳ درصد افراد معتاد شاغل می باشند.

افزایش دو برابری آمار زنان معتاد در کشور در ظرف مدت زمان کوتاه واقعا یک هشدار جدی و زنگ خطری است که احتیاج دارد سریعتر به این معضل اجتماعی رسیدگی شود و علل و عوامل و انگیزه های آن شناخته شود و آنگاه راهکارهای مناسب ارائه شود .

گزارشات رسیده حاکی است بیش از ۹۴ درصد کسانی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، اعتیاد شان با سیگار و دخانیات شروع شده است. ناگفته پیداست که بسیاری از ناهنجاری های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و.. نیز از پدیده های شوم مواد مخدر است.

بسیاری از زنان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از عواقب اعتیاد به مصرف مواد مخدر و روانگردان ها روی می آورند، آنان بار اول مصرف احساس شادی و نشاط کاذبی را می کنند و این باعث می شود که در رزوهای بعدی مقدار بیشتری مواد مصرف کنند و بدین گونه نادانسته مدر دام اعتیاد گرفتار می شوند. عواملی که منجر به معتاد شدن خانم ها می شود متعدند که می توان موارد زیر رابرشمرد:

گروهی از خانم ها برای داشتن اندامی متناسب و  لاغر به مصرف شیشه روی می آورند که در طولانی مدت دچار مخاطرات اعتیاد می شوند و شرایط اسفناکی را در طول زمان برای خود ایجاد می کنند. از سویی دیگر برخی از خانم ها برای چشم و هم چشمی و یا به علت اینکه خود را مدرن و روشنفکر نشان دهند مثلا در میهمانی ها و شب نشینی ها وقتی در شرایطی قرار می گیرند برای آنکه از قافله عقب نمانند از مواد مخدر استفاده می کنند. در پارتی های شبانه مصرف شیشه متداول است و اگر مهمان از آن مصرف نکند در واقع هنجارشکنی کرده است!.

اما زنان متأهل به دو علت به دام اعتیاد سقوط می کنند، یکی به دلیل اثبات وفاداری و علاقه به همسرشان که ناشی از فریب خوردن و اجبار و یا با این باور دروغ که مواد مخدر صنعتی و روانگردان ها معتاد نمی کنند یعنی اعتیاد نمی آورند! و از طرفی برخی از آقایان برای سوء استفاده در توزیع و فروش مواد مخدر از خانم های خود استفاده می کنند، طبق آمار حدود ۷۰ درصد زنان معتاد به واسطه اعتیاد همسران خود و فشار، ترس و هم دردی با آنها اقدام به توزیع مواد مخدر یا مصرف این گونه مواد می کنند.