داروهای تحت کنترل, مقالات علمی

شربت تریاک در مقایسه با شربت متادون

خلاصه مقاله:

هدف از این مطالعه بررسی اثربخشی شربت تریاک در مقایسه با شربت متادون در مدیریت سندرم علائم ترک حاد در بیماران وابسته به تریاک در طول دوره سم زدایی بود. در این مطالعه کنترل شده به صورت تصادفی دو سوکور، در کل ۷۴ بیمار وابسته به تریاک ، تحت درمان با شربت تریاک یا شربت متادون ۲ بار در روز برای ۵ روز متوالی قرار گرفتند. سم زدایی با دوزهای تیپر شده برای رسیدن به پرهیز کامل آغاز شد. در پایان روز دهم، داروها قطع شد. مقیاس OOWS (Objective Opioid Withdrawal Scale) برای ارزیابی علائم ترک هر روز استفاده شد. برای هر دو روش درمان در طول دوره مطالعه، کاهش قابل توجهی در مقیاس OOWS  مشاهده شد. با این حال، تفاوت معنی داری بین گروه ها در کل مقیاس وجود نداشت و عوارض جانبی هم موجود بود . شربت تریاک می تواند به عنوان یک جایگزین بالقوه شربت متادون برای سرکوب علائم ترک تریاک باشد، با حداقل عوارض جانبی.

نتیجه گیری: بوسنتان دارویی است که به خوبی تحمل می شود، اما اکسیژناسیون یا نتایج دیگری را در بیماران ما با PPHN بهبود نبخشید. این اثر ممکن است مربوط به جذب تاخیری بوسنتان در شروع درمان نوزادان بحرانی یا بیماری بسیار شدید نوزادان دریافت کننده بوسنتان باشد.

 

9 دیدگاه در “شربت تریاک در مقایسه با شربت متادون

 1. من یکساله که شربت اپیوم مصرف میکنم. احساس میکنم که کیفیت افت کرده. ولی خدارو شاکرم که شما بندگان خوب خدا هموطن من هستید.تولید این دارو قطع بشه مرگ خیلی از زندگی ها و افراد محتمل است . درضمن نودهزار تومانی که کلینیک بابت ۲۵۰سی.سی میگیره برام سنگینه ولی راضیم. خداوند نگهدارتان باشد.

 2. پشوتن گفت:

  قطع مصرف در ۵ روز که خیلی مسخره است. واضح بود که نتیجه این دو آزمایش یکسان خواهد شد چون عملا هر دو آزمایش – یعنی قطع کامل مصرف در ۵روز توسط متادون یا اوپیوم- در هردو حالت محکوم به شکست و تحمیل درد و فشار سنگین و غیرقابل تحمل به بیمار خواهند بود. متاسفانه این تحقیق توسط افرادی انجام شده است که واضح است هیچ شناختی از معتاد و بیماری اعتیاد نداشته اند.

 3. Ali گفت:

  باسلام وسپاس وتشکرفراوان بابت تلاش شما برای نجات هم نوع خود
  ابتدا بگم که دارو در۵روزاول که دوره خروج سموم هست آنچنان تاثیری نشان نخواهد داد اما بعدازدوهفته معمولا اثربخشی کاملترین دارد بدن باپذیرش داروعکس العمل خودشونشون میده درپایان بازهم تشکر میکنم وپیشنهادبرای آزمایش درمدت زمانهای متفاوت دارم

 4. محمد گفت:

  من حدودا بیست ساله تریاک میکشم الانم چهل سالمه.برا ترک با شربت تریاک از کجا باید شروع کنم؟

  1. فاران شیمی گفت:

   با سلام
   لطفا جهت مشاوره با کلینیک های ترک اعتیاد تماس بگیرید.

 5. محمد رضا گفت:

  با عرض سلام … به نظر بنده زمان ۵ روز بسیار کم میباشد حداقل این زمان که می خواهند اثربخشی متادون وتنتور او\یوم را مقایسه کنندنباید کمتر از ۳۰ روز باشد

  1. فاران شیمی گفت:

   با سلام و درود به طور معمول پنج روز می باشد در بیماران مختلف متفاوت است

 6. محمد رضا گفت:

  تنتور اوپیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *