داروهای تحت کنترل

متادون و روش ترک اعتیاد با متادون

ترک اعتیاد با متادون

متادون برای درمان اعتیاد به تریاک مناسب است؟ آیا می توان در منزل با کمک متادون تریاک را ترک نمود؟ آیا متادون اعتیاد آور است؟ این ها  سوالات متدوالی است که در زمینه ترک اعتیاد مطرح می شود. ما در مجله فاران شیمی قصد داریم به متادون و تاثیر آن در ترک و درمان اعتیاد بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

متادون چیست؟

متادون شبه مخدری قوی است که به عنوان ضد درد و یا داروی کمکی در درمان اعتیاد به مواد افیونی توسط پزشک تجویز میشود. متادون اولین بار در زمان جنگ جهانی اول توسط پزشکی آلمانی به منظور کنترل و کاهش درد ساخته شد. بنابراین متادون یک مخدر صنعتی و ساخته شده در آزمایشگاه می باشد.

چرا متادون اعتیاد آور است؟

شربت متادون با تاثیری که بر گیرنده های اوپیوئیدی مغز دارد، عملکردی همچون مرفین و هروئین دارد و به همین جهت است که همانند سایر مواد افیونی، قدرت ایجاد اعتیاد و وابستگی دارد. به این علت برای ترک و درمان اعتیاد با کمک متادون، حتما باید تحت نظر پزشک متخصص قرار گرفت.

اثر بخشی متادون در ترک اعتیاد به تریاک

امروزه متادون از داروهای مورد استفاده در مراکز ترک اعتیاد میباشد. همانطور که گفته شد اگر درمان و ترک اعتیاد به کمک متادون، تحت نظر پزشک صورت نگیرد، اعتیاد فرد نه تنها بهبود پیدا نمی کند بلکه احتمال وابستگی به متادون نیز وجود دارد. استفاده از متادون یا هر داروی مخدر دیگری روشی برای درمان اعتیاد نیست بلکه می‌توانند به کاهش آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر با دوز بالا کمک کند.

نکته

لازم به ذکر است بدانید اولین و مهم ترین مرحله در درمان و ترک اعتیاد شرکت در جلسات مشاوره، صحبت با روانپرشک، روان‌درمانگر اعتیاد یا مشاور می باشد.

مدت زمان ترک تریاک با متادون

مدت زمان درمان اعتیاد با کمک متادون به عوامل مختلفی همچون مدت زمان اعتیاد، تشخیص پزشک متخصص و شرایط بالینی بیمار وابسته است. استفاده از داروهایی نظیر متادون برای ترک اعتیاد باعث می‌شود که فرد علائم آزاردهنده ترک را کم‌تر تجربه کند.

درمان و ترک اعتیاد با متادون بهتر است یا قرص ب۲ ؟

متادون و ب۲ که همان قرص بوپرنورفین است جزو داروهای نگهدارنده در درمان و ترک تریاک هستند. هر دوی این داروها تاثیرات و عوارض مختص به خود را دارند و باید تحت نظر پزشک، با توجه به شرایط بیمار تجویز و مصرف شوند. باید گفت که همه این دارو های کمک کننده به درمان و ترک اعتیاد عوارضی از جمله ایجاد خواب‌آلودگی، سردرد، سرگیجه و … به همراه دارند. 

در واقع قرص ب۲ و متادون فواید و عوارض بسیار مشابهی دارند، اما با توجه به تداخل‌های دارویی متفاوتی که هر کدام از این دو دارند بهترین فرد برای انتخاب نوع درمان و تشخیص داروی مناسب برای بیمار، پزشک متخصص ترک اعتیاد میباشد.

 

مقایسه شربت تریاک با شربت متادون

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *