آپوفن- اف آر ان®

قرص استامینوفن کدئین (300 میلی گرم/ 20 میلی گرم)


معرفی

آپوفن- اف آر ان® یک داروی ضددرد ترکیبی حاوی استامینوفن و کدئین فسفات می باشد.
قرص آپوفن- اف آر ان® _تولیدی شرکت داروسازی فاران شیمی_ دارای 300 میلی گرم استامینوفن و 20 میلی گرم کدئین می باشد. هر 10 قرص در یک بلیستر و هر 10 بلیستر در یک جعبه به همراه بروشور عرضه می شود.

موارد مصرف

کنترل درد خفیف تا متوسط، در شرایطی که درمان با اپیوئید مناسب است و سایر درمان های جایگزین کافی نیستند.

اطلاعات مهم

تعیین دوز

بزرگسالان:
استامینوفن (300 الی 1000 میلی گرم در هر دوز) و کدئین (15 تا 60 میلی گرم در هر دوز) هر 4 ساعت در صورت نیاز؛ دوز را برطبق شدت درد و پاسخ بیمار تنظیم کنید (حداکثر: استامینوفن 4 گرم و کدئین 360 میلی گرم در هر 24 ساعت).
نارسایی کلیوی:
تنظیم دوز ضروری نیست؛ با احتیاط تجویز شود.
نارسایی کبدی:
تنظیم دوز ضروری نیست؛ با احتیاط تجویز شود.
اطفال:
تجویز در اطفال کم تر از 12 سال و در کودکانی که اعمال جراحی تونسیلکتومی و آدنوئیدکتومی انجام داده اند، مجاز نمی باشد، مگر در مواردی که کدئین تنها انتخاب است.

تنظیم دوز برمبنای وزن: دوز براساس هر جزء:
کدئین: خوراکی: 0.5 تا 1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز، هر 4 تا 6 ساعت؛ حداکثر: 60 میلی گرم در هر دوز.
استامینوفن: خوراکی: 10 تا 15 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز، هر 4 تا 6 ساعت؛ بیش تر از 5 دوز در هر 24 ساعت تجویز نشود؛ حداکثر دوز روزانه: 75 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز که در مجموع نباید از 4g بیش تر شود.

سالمندان:
با احتیاط و با حداقل دوز شروع تجویز شود؛ تنظیم دوز به آهستگی انجام شود.

نحوه تجویز

به منظور کاهش بروز ناراحتی گوارشی، همراه با غذا تجویز شود.

تداخلات ماژور (گروه خطر X)
Azelastine (Nasal), Eluxadoline, Opioids (Mixed Agonist/ Antagonist), Orphenadrine, Oxomemazine, Paraldehyde, Thalidomide .

بارداری

مصرف طولانی مدت حین بارداری ممکن است به بروز سندرم قطع اپیوئید در نوزاد منجر شود که در صورت عدم تشخیص و درمان، تهدید کننده حیات است. اگر مصرف اپیوئید برای دوره طولانی مدت در خانم باردار ضروریست، بیمار را بابت خطر بروز این سندرم در نوزاد آگاه کرده و از درمان مناسب در دسترس، اطمینان حاصل کنید.

شیردهی

استامینوفن و کدئین در شیر انسان ترشح می شود؛ به دلیل احتمال بروز عوارض ناخواسته جدی در نوزاد شیرخوار، شیردهی در حین درمان با این دارو توصیه نمی شود.

موارد منع مصرف و احتیاطات

موارد منع مصرف

ازدیاد حساسیت (آنافیلاکسی) به استامینوفن، کدئین یا هر جزئی از فرمولاسیون؛ کودکان کم تر از 12 سال؛ پس از عمل جراحی تونسیلکتومی و آدنوئیدکتومی در کودکان کم تر از 18 سال؛ دپرسیون شدید تنفسی؛ آسم برونشیال شدید یا حاد؛ انسداد مجاری گوارشی؛ مصرف هم زمان یا طی 14 روز پس از مصرف مهارکننده های مونوآمین اکسیداز.

هشدارها/ احتیاطات

دپرسیون سیستم عصبی مرکزی: این دارو ممکن است قابلیت های ذهنی یا فیزیکی را مختل کند؛ بایستی به بیماران در خصوص انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند (مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات)، آگاهی داد.
یبوست: به منظور کاهش بروز یبوست بایستی اقدامات پیشگیرانه (نظیر مصرف نرم کننده های مدفوع، افزایش مصرف فیبر) توصیه شود.
سمیت کبدی: مصرف استامینوفن در مواردی با نارسایی حاد کبدی مرتبط بوده است. در بیش تر موارد آسیب کبدی در صورت مصرف بیش از 4 گرم استامینوفن در روز، و اغلب مصرف بیش از یک فرآورده حاوی استامینوفن رخ داده است. خطر در صورت مصرف هم زمان با الکل، سابقه بیماری کبدی، و دریافت بیش تر از یک داروی حاوی استامینوفن افزایش می یابد.
واکنش های ازدیاد حساسیت: ازدیاد حساسیت و واکنش های آنافیلاکتیک گزارش شده است. دارو را در صورت بروز اولین علائم بثورات پوستی یا هرگونه علامت حساسیتی دیگر، قطع کنید.
افت فشار خون (افت فشار خون وضعیتی و سنکوپ): در بیماران با هیپوولمی، بیماریهای قلبی-عروقی (مانند انفارکتوس میوکارد حاد)، یا داروهایی که اثرات افت فشار خون را تشدید می کنند (فنوتیازین ها یا داروهای بیهوش کننده عمومی) با احتیاط تجویز کنید. علائم افت فشار خون را به دنبال شروع یا تنظیم دوز پایش کنید.
دپرسیون تنفسی: علائم دپرسیون تنفسی را به ویژه حین شروع درمان یا به دنبال افزایش دوز، پایش کنید.
نقص گلوکوز-6-فسفات دهیدروژناز: با احتیاط تجویز شود.
واکنش ازدیاد حساسیت به فنانترن: در بیماران با سابقه حساسیت به سایر آگونیست های اپیوئیدی مشتق فنانترن (هیدروکدون، هیدرومورفون، لوورفانول، اکسی کدون، اکسی مورفون) با احتیاط تجویز کنید.

عوارض جانبی

سیستم عصبی مرکزی: سرگیجه، سرخوشی، خواب آلودگی، سندرم سروتونین
پوستی: خارش، بثورات پوستی
اندوکرین و متابولیک: نارسایی آدرنوکورتیکال
گوارشی: درد شکمی، یبوست، تهوع و استفراغ
خون و انکولوژی: آگرانولوسیتوز، ترومبوسیتوپنی
تنفسی: تنگی نفس
EnglishIran