مقايسه اثر ضددرد اكسي كدون و فنتانيل در مدیریت درد

مقايسه اثر ضددرد اكسي كدون و فنتانيل در مدیریت درد بیماران تحت عمل جراحی کولورکتال

خلاصه مقاله:


اکسی کدون یک آگونیست گیرنده μ-opioid است و به طور کلی برای تسکین دردهای متوسط تا شدید کاربرد دارد.هدف از اين مطالعه، مقايسه اثربخشي ضد درد اکسی کدون و فنتانیل برای درد پس از عمل در بیماران جراحی کولورکتال بود.

بیمارانی که قرار بود تحت عمل جراحی کولورکتال قرار گیرند (n=82) انتخاب شدند که  اکسی کدون (۴۱ n=، ۱ میلی گرم / میلی لیتر) یا فنتانیل (۴۱ n=،۱۵) میکروگرم/ میلی لیتر) برای کنترل درد بعد از عمل دریافت کنند.

پس از عمل، درد با استفاده از مقیاس درجه بندی عددی (NRS)، میزان تحویل به تقاضا، دوز تزریق بلافاصله کنترل شده توسط بیمار (PCA)، عوارض جانبی و میزان آرام بخشی مورد بررسی قرار گرفت. متوسط ​​(۲۵- ۷۵٪) دوز تجمعی PCA گروه اكسي كدون در ۴۸ ساعت (۹/۶۶، ۴/۵۸ – ۷/۸۳ ميلي ليتر) به طور معني داري كمتر از گروه فنتانیل (۸۰٫۰، ۶۳٫۴ – ۱۰۳٫۳ میلی لیتر p=0.037 ) بود. شش ساعت بعد از عمل، میانگین (SD) NRSگروههای اکسی کدون و فنتانیل به ترتیب ۶٫۲ (۲٫۴) و ۶٫۸ (۱٫۹) بود (P = 0.216) . متوسط نسبت قدرت equianalgesic اکسي كدون به فنتانيل به ۵۵: ۱ بود. این گروه ها در حالت تهوع، استفراغ، و میزان آرام بخشی تفاوتی نداشتند.

اکسی کدون کنترل شده توسط بیمار در مقایسه با فنتانیل کنترل شده توسط بیمار به رغم دوز تجمعی کمتر PCA ، اثرات تسکین درد مشابهی فراهم می کند. بر اساس این نتایج، اکسی کدون می تواند یک جایگزین مناسب برای فنتانیل در بیماران پس از جراحی کولورکتال باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

EnglishIran