درد, مجله سلامت

استامینوفن کدئین و مقایسه عملکرد آن با استامینوفن ساده

استامینوفن کدئین

تفاوت استامینوفن کدئین و استامینوفن ساده چه می باشد؟ قرص استامینوفن کدئین برای چیست؟ انواع استامینوفن کدئین چیست؟ آیا استامینوفن کدئین مرفین دارد؟ شاید سوالات مطرح شده برای شما هم سوال بوده باشد ما امروز در مجله فاران شیمی قصد داریم به پاسخ این پرسش ها بپردازیم پس با ما همراه باشید.

قرص استامینوفن کدئین چیست؟

استامینوفن کدئین یک مُسکن مخدر است که برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط استفاده می‌شود. این دارو از استامینوفن و کدئین فسفات تشکیل می‌شود. استامینوفن یک داروی مسکنِ تب‌بر است که در کاهش درد و تب مؤثر است و کدئین یک داروی مسکن مخدر  و ضد درد است که برای کاهش دردهای خفیف تا متوسط کاربرد دارد. ترکیب دو داروی استامینوفن و کدئین به علت تفاوت مکانیسم فعالیت آنها باعث ایجاد اثر ضد دردی اضافی می‌گردد.

فرق بین استامینوفن کدئین و استامینوفن ساده

  • در علم داروسازی، اصطلاحی وجود دارد به‌نام “سی‌نرژیسم”یا هم افزایی برخی داروها،به بیان ساده می توان گفت برخی داروها در کنار یا با ترکیب شدن با داروی دیگر  قدرت اثرگذاری درمانیشان بیشتر می شود. در واقع می توان گفت استامینوفن کدئین همان استامینوفن ساده است اما به دلیل ترکیب شدن با کدئین فسفات اثر گذاری بیشتری در دردهای نسبتا متوسط دارد.
  • یکی دیگر از تفاوت های بین استامینوفن ساده یا استامینوفن کدئین این است که  استامینوفن کدئین‌دار را نمی توان بدون نسخه تهیه کرد در واقع این دارو OTC نمی باشد ولی استامینوفن ساده داروی OTC است، به‌علت اینکه مصرف کدئین برای بسیاری از افراد مضر است.

توجه

گاهی شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به علت آرام نگرفتن درد خود باوجود مصرف یک قرص استامینوفن ساده اقدام به مصرف مجدد قرص در همان زمان نموده اید. لازم به ذکر است بدانید مصرف ببی رویه برخی از داروهای مسکن همچون استامینوفن مسمویت های کبدی ایجاد می کنند و بسیار خطر ناک هستند.

انواع استامینوفن

استامینوفن تزریقی

این نوع نیز اثر بخشی دیگر انواع استامینوفن را دارد اما در برخی موارد که بیمار شرایط خوردن نوع قرصی را ندارد از نوع تزریقی استفاده می کنند.

استامینوفن خوراکی

 این نوع به صورت قرص و شربت به بازار عرضه می شود قرص استامینوفن در دوزهای مختلف ۳۲۵ و ۵۰۰ میلی گرم وجود دارد که ممکن است دارای کدئین باشند.

شیاف استامینوفن

یکی از موارد پر استفاده از نوع شیاف برای پایین آوردن تب می باشد. اما در مواردی همچون درد عضلانی، سردرد، کمردرد و غیره نیز مانند دیگر انواع استامینوفن می توان استفاده کرد.

موارد منع مصرف قرص استامینوفن کدئین

  • افرادی که یبوست دارند. 
  • افرادی که احتمال وابستگی به کدئین دارند. 
  • افرادی که دوره پس از درمان ترک اعتیاد را می‌گذرانند.
  •  افرادی که از داروهای خاص استفاده می‌کنند که احتمالاً این داروها با کدئین تداخل دارند.
  • در بیمارانی که شیمی‌درمانی می‌شوند پزشک ممکن است ترجیح دهد از استامینوفن ۵۰۰ میلی‌گرم استفاده کند ولی از استامینوفن کدئین‌دار استفاده نکند.

آیا قرص استامینوفن کدئین خواب آور است؟

همانطور که گفته شد این دارو مسکن و آرامبخش است به همین دلیل مقداری باعث خواب آلودگی در برخی از مصرف کننده ها می شود. به همین علت توصیه می شود بعد از مصرف مسکن های خواب آور هرگز رانندگی نکنید.

آیا زنان باردار می توانند قرص استامینون کدئین مصرف کنند؟

زنان باردار و شیرده باید به تجویز پزشک متخصص از این دارو استفاده کنند. مطالعات نشان داده است که مصرف بیش از حد این دارو به دلیل اینکه که در شیر مادر تاثیر می گذارد باعث ابتلای فرزند به اوتیسم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *