دیابت, مجله سلامت, مکمل‌ها

مکمل ها و اهمیت آنها در کنترل دیابت

مکمل های دیابت | کنترل دیابت

مکمل دیابت چه تاثیری در کنترل این بیماری دارد؟ رژیم غذایی چه تاثیری در روند کنترل دیابت دارد؟ آیا همه ی افراد دیابتی می توانند از مکمل های مربوط به دیابت استفاده کنند؟ مصرف مکمل دیابت چه زمانی توصیه می شود؟ امروز قصد داریم در مجله فاران شیمی در مورد دیابت و مصرف مکمل ها صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

دیابت چیست؟

گلوکز، نوعی قند است که در خون یافت می شود و یکی از منابع اصلی انرژی بدن است اگر هورمون انسولین در بدن به اندازه کافی تولید نشود و یا  بدن نتواند انسولین تولید شده را به درستی استفاده کند قند در خون انباشته می شود یا به عبارتی دیگر بدن نمی تواند قند را از خون به سلول ها برساند. به همین دلیل، سطح قند خون افزایش می یابد و بیماری دیابت ایجاد می شود.

عومل موثر در دیابت

  • پرخوری و رژیم غذایی نامناسب
  • کم تحرکی
  • استعمال دخانیات و مواد مخدر

اهمیت تغذیه در کنترل قند خون

همانطور می دانید یکی از مهم ترین عوامل در کنترل قند خون داشتن رژیم غذایی مناسب و پرهیز از برخی از گروه های غذایی می باشد. برخی از افراد مبتلا به دیابت تصور می کنند برای کنترل و کاهش قند خون تنها مصرف داروهای دیابت کافی است اما لازم به ذکر است که بدانید این تصور کامل اشتباه می باشد و کنترل قند خون با دارو و مکمل دیابت میسر نمی شود مگر با رعایت رژیم غذایی، به همین منظور تغذیه از اهمیت زیادی برخوردار است.

مکمل دیابت و اهمیت آنها

  • یکی از شایع ترین سوالاتی که بین افراد مبتلا به دیابت مطرح می شود این است که آیا می توانند از مکمل دیابت استفاده نمایند و اگر می توانند کدام نوع برای آن ها مناسب است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت اگر فرد مبتلا به دیابت دچار بیماری زمینه ای خاص نباشد و در جذب گوارشی مشکل نداشته باشد و سبک غذایی و رژیم غذایی او به گونه ای باشد که از همه ی گروه های غذایی استفاده نماید به ندرت اتفاق می افتد که فرد نیاز به مصرف مکمل های دیابتی داشته باشد.
  • در مقابل افرادی که با بیماری دیابت زندگی می کنند و سابقه ی طولانی مدت در مصرف متفورمین دارند و یا علاوه بر دیابت بیماری زمینه ای دیگری مثل مشکلات گوارشی دارند ممکن است که دچار کمبودهای تغذیه ای شوند که در این صورت است نیازمند مصرف مکمل ها در دیابت هستند. لازم به ذکر است که بدانید مصرف مکمل ها حتما باید نوع مکمل و مقدار مصرف آن  به تجویز پزشک متخصص صورت گیرد.

شما عزیزان می توانید برای مشاهده ویدیوی گردآوری شده توسط خانم دکتر صداقت روی لینک زیر کلیک کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *