ام اس, دیابت, مجله سلامت

دیابت و خطر ابتلا به آن در بیماران مبتلا ام اس

دیابت و MS

دیابت یکی از بیماری هایی می باشد که در میانسالان بسیار شایع می باشد به همین دلیل داشتن تغذیه سالم و تحرک کافی در این دوره از زندگی، به شدت توصیه می شود. در مقاله امروز فاران شیمی قصد داریم درمورد اهمیت دیابت در بیماران مبتلا به ام اس صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

عوامل موثر در ابتلا به بیماری دیابت

به طورکلی می توان گفت عواملی همچون ژنتیک، کاهش تحرک ، تغذیه‌ نامناسب، اضافه وزن، پورخوری، استعمال دخانیات و مواد مخدر باعث ابتلا به دیابت می شوند اما گروه خاصی از افراد هستند که به دلایل دیگر به بیماری دیابت مبتلا می شوند این گروه خاص به دلیل بیماری های زمینه ای که دارند از داروهای خاصی استفاده می کنند به طور مثال احتمال ابتلا به دیابت در بیمارانی که مبتلا به ام اس هستند و تحت درمان با داروهای کورتیکواستروئید می باشند  بسیار بالا است.

اهمیت دیابت در بیماری ام اس

این افراد به دلیل مصرف کورتون در معرض ابتلا به دیابت و افزایش قند خون هستند و باید برای بررسی و کنترل آن ،غربال گری های سالانه و حتی ماهانه  را انجام دهند و اگر قند خون آن ها افزایش پیدا کرد به دنبال روش های درمان دیابت و کنترل قند خون خود توسط پزشک متخصص باشند. همانطور که می دانید دیابت در دسته ی بیماری هایی قرار دارد که به تدریج و با گذر زمان پیشرفت می کند.

به عبارتی دیگر می توان گفت امکان دارد در اوایل ابتلا به دیابت این بیماری علائمی نداشته باشد ولی به تدریج علائم آن ظاهر شود. در واقع به  این مرحله از بیماری در اصطلاح پزشکی گفته می شود که فرد دچار دیابت پنهان شده و در معرض ابتلای جدی به دیابت می باشد. در این شرایط فرد باید به صورت جدی به رژیم غذایی خود توجه کند و مصرف برخی از مواد غذایی را به حداقل برساند.

توجه

افراد مبتلا به بیماری ام اس به علت حملات عصبی که برایشان اتفاق می افتد تحت درمان پالس کورتون قرار می گیرند، ممکن است به دلیل اختلالات حرکتی که برایشان اتفاق می افتد کمتر بتوانند فعالیت بدنی و حرکت داشته باشند و استرس آن ها افزایش یابد، همه این موارد گفته شده ، باعث افزایش قند خون و به ابتلا دیابت می شود.به همین دلیل توصیه می شود افراد مبتلا به بیماری MS باتوجه به شرایط خاصی که دارند روش های کنترل قند خون و پیشگیری از دیابت را جدی بگیرند.

روش های کنترل دیابت در بیماران ام اس

  •  انجام ورزش هایی مثل یوگا و ورزش هایی که اندام های حرکتی را تقویت می کنند
  • تغدیه سالم
  • کاهش وزن
  • مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و فیبردار
  • پرهیز از غذاهای فرآوری شده

به دلیل اهمیت بالای دیابت به خصوص اهمیت آن در بیماران مبتلا به ام اس  ما در فاران شیمی در راستای آگاهی بخشی به شما عزیزان ویدیویی را با حضور خانم دکتر صداقت آماده کردیم برای مشاهده ویدیو روی لینک زیر کلیک کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *