مجله سلامت, ویتامینها

ویتامین D و اهیمت آن در سلامتی

ویتامین D و فواید آن

ویتامین D در چه غذاها و میوه‌هایی وجود دارد؟ آیا ویتامین D با ویتامین D3 تفاوت دارد؟ چرا ویتامین‌دی از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند؟ این ها سوالات متداول افراد در زمینه ویتامین دی می‌باشند، ما امروز در مجله فاران شیمی به بررسی اهمیت ویتامین دی در بدن می‌پردازیم همچنین ویدیویی در این زمینه توسط دکتر حسین ایمانی متخصص تغذیه برای آگاهی بخشی به شما عزیزان گردآوری شده است که توصیه می‌شود حتما مشاهده فرمایید. پس با ما همراه باشید. 

نقش ویتامین D در بدن

یکی از مهم‌ترین نقش‌هایی که ویتامین دی در بدن دارد کمک به استحکام استخوان ها می‌باشد. به عبارت دیگر یکی دیگر از منابعی که همانند کلسیم در رشد و استحکام استخوان ها نقش دارد ویتامین D می‌باشد و می تواند از پوکی استخوان یا استئوپروز جلوگیری نماید.

طبق مطالعات انجام شده، کمبود ویتامین D به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به فرم شدید کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد. شدت پاسخ التهابی نیز در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با کمبود ویتامین D بیشتر است. همه اینها منجر به افزایش عوارض و مرگ و میر در بیماران مبتلا به کووید همراه با کمبود ویتامین D  می‌شود. طبق مقالات با وجود همه‌گیری فعلی کووید-۱۹، تجویز مکمل‌های ویتامین D به جمعیت در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ توصیه می‌شود.

از دیگر وظایف ویتامین دی می‌توان به کمک به انجام برخی فرایندهای آنتی‌اکسیدانی و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. آنتی‌اکسیدان بودن این ویتامین اشاره نشده است اما می‌تواند به آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بدن کمک‌رسانی کند.

منابع حاوی ویتامین D

متاسفانه منابع غذایی این ویتامین بسیار محدود می‌باشد. از جمله منابع غذایی که حاوی این ویتامین می‌باشند عبارتند از:

  • جگر
  • تخم مرغ
  • منابع دریایی همچون ماهی، میگو
  • مواد لبنی
  • قارچ
  • غلات و بلغور جو دوسر

اهمیت مصرف مکمل‌های غذایی

باتوجه به آن که منابع غذایی حاوی این نوع ویتامین بسیار محدود و منابع حاوی آن چربی بسیار زیادی دارند که حتی امکان مصرف آنها برای برخی از بیماران وجود ندارد به ناچار باید از مکمل های غذایی استفاده کرد. مکمل های دارویی ویتامین D دارای دو نوع قرص و تزریقی هستند.

عوارض بالا بودن ویتامین D

مصرف بیش از حد ویتامین دی و بالا بودن غیر طبیعی این ویتامین در خون اثرات سمی در بدن ایجاد می کنند و باعث حالت تهوع، استفراغ، عارضه های پوستی و سنگ کلیه گیجی، بی تفاوتی، استفراغ مکرر، درد شکم، پر ادراری، پر نوشی و کم آبی بدن می‌شوند.

عوارض کاهش ویتامین D

کمبود ویتامین دی در بدن باعث خستگی، کاهش سطح ایمنی بدن و مشکلات استخوانی و … می‌شود.

بدن انسان روزانه چه مقدار ویتامین D نیاز دارد؟

حدود ۵۰ درصد از جمعیت جهان ممکن است به اندازه کافی قادر به دریافت نور خورشید نباشند. توصیه می‌شود کودکان و نوجوانان روزانه ۶۰۰ واحد بین‌المللی و بزرگسالان باید حدودا ۸۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D دریافت کنند. . اگر به قدر کافی در معرض نور خورشید قرار نگیرید، مقدار ویتامین D مورد نیاز روزانه ۱۰۰۰ واحد می‌شود.

نکته

توصیه می‌شود از زیاده روی در مصرف ویتامین دی خودداری نمایید و حتما این ویتامین را زیر نظر پزشک مصرف نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *