Faroxy ER

اکسی کدون آهسته رهش

قرص فاروکسی-ای آر چیست؟

قرص آهسته رهش اکسی کدون هیدروکلراید

قرص فاروکسی-ای آر ،تولید شرکت داروسازی فاران شیمی، حاوی اکسی کدون هیدروکلراید است. اکسی کدون در دسته داروهای ضد درد مخدر قرار دارد. فاروکسی-ای آر در سه دوز 10 میلی گرم، 20 میلی گرم و 40 میلی گرم آهسته رهش برای تجویز خوراکی موجود می باشد. هر 10 قرص از هر دوز در یک بلیستر و هر 6 بلیستر در یک جعبه به همراه بروشور عرضه می شود.

قرص فاروکسی-ای آر برای چه مواردی استفاده می شود؟

قرص فاروکسی-ای آر، فرمولاسیون خوراکی آهسته رهش اکسی کدون هیدروکلراید است که برای بیماران 11 سال و بزرگتر با اثر ثابت شده‌ی کنترل و تسکین دردهای شدید مزمن (طولانی مدت) که نیاز به درمان روزانه در ساعات مشخص و طولانی مدت دارند در زمانی که داروهای غیر اپیوئیدی و اپیوئیدی سریع رهش درد را تسکین نمی دهند و یا
نسبت به آنها تحمل ایجاد شده است، تجویز می شود.
 

اطلاعات مهم

 این دارو را دقیقا همانطور که توسط پزشک تجویز شده، هر 12 ساعت، در ساعات مشخص در شبانه روز مصرف کنید، از مصرف بیش از میزان تجویز شده آن بپرهیزید.
فاروکسی-ای آر را می توانید همراه با غذا و یا بدون غذا مصرف کنید. از جویدن، شکستن، خرد کردن و حل کردن دارو بپرهیزید.
 تنها برای مصرف خوراکی می باشد.
از مصرف دارو به عنوان مسکن با اثر سریع در تسکین دردهای خفیف بپرهیزید.

در خصوص تمامی داروهایی که مصرف می کنید (داروهای نسخه ای، بدون نسخه، ویتامین ها و فرآورده های طبیعی) با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است فاروکسی-ای آر با سایر داروهایی که مصرف می کنید، تداخل داشته باشد.
 استفاده همزمان با سایر مسکن های مخدر (آگونیست/ آنتاگونیست/ پارشیال آگونیست).
داروهای سروتونرژیک و مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs): مصرف همزمان ممکن است باعث بروز سندرم سروتونین شود.
داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم عصبی مرکزی: مصرف همزمان ممکن است باعث افت فشار خون، تنگی نفس، کما و مرگ شود.

فاروکسی-ای آر معمولاً در دوران بارداری مورد استفاده قرار نمی گیرد، استفاده طولانی مدت از فاروکسی-ای آر در دوران بارداری می تواند باعث بروز علائم ترک در نوزاد تازه متولد شده شود که در صورت عدم تشخیص و درمان، می تواند تهدید کننده حیات نوزاد باشد.
مصرف فاروکسی-ای آر در شیر ترشح می شود؛ لذا، مصرف آن در دوزان شیردهی توصیه نمی شود. جهت اطمینان با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت فراموش کردن یک نوبت از مصرف فاروکسی-ای آر، دوز فراموش شده بلافاصله بعد از یادآوری می بایست مصرف شود؛ مگراینکه نوبت بعدی دارو نزدیک باشد که در این صورت باید مصرف دارو طبق برنامه قبلی ادامه داده شود.
دو نوبت (دو دز) از دارو نبایستی هم زمان مصرف شود؛ همچنین مصرف بیش از میزان تجویز شده مجاز نیست.

در صورت مصرف مقدار اضافی به صورت تصادفی، فورا با پزشک یا داروساز خود تماس حاصل نمایید.
 

احتیاطات و موارد منع مصرف

 در صورت حساسیت به اکسی کدون یا سایر اجزا تشکیل دهنده فرمولاسیون
 آسم برونشیال و تنگی نفس شدید
 بیماران با انسداد دستگاه گوارش

قبل از شروع مصرف فاروکسی-ای آر، در صورتی که به هرکدام از موارد زیر مبتلا هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید: مشکلات کبدی یا کلیوی، افت شدید فشار خون، اختلالات تنفسی یا ریوی نظیر آسم یا تنگی نفس، آپنه خواب (توقف تنفس در خواب)، مشکلات گوارشی نظیر انسداد و یا باریکی روده، اختلالات روانی ومصرف داروهای ضد افسردگی، مصرف داروهای مخدر.
 اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 اگر شیرده هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
از مصرف هم زمان الکل با این دارو اجتناب شود (خطر کاهش هوشیاری یا مرگ وجود دارد)

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با داروساز یا پزشک خود مشورت نمائید. شایعترین عوارض جانبی آن عبارتند از: ناراحتی معده، یبوست، سرگیجه، احساس خواب آلودگی، سردرد، مشکل در خواب، احساس خستگی، خارش، خشکی دهان، درد شکم، اسهال، احساس سیری.
 

شرایط نگهداری

در دمای 20 تا 25 درجه سانتیگراد (68 تا 77 درجه فارنهایت) نگهداری شود و در برابر رطوبت و نور مستقیم محافظت گردد. تمام داروها را در مکان ایمن و دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی نگهدارید.
 

سایر محصولات